BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rekonstruojant Jūrų muziejaus akvariumą rastas senovinio ryklio žandikaulis

BALANDŽIO 1-OSIOS POKŠTAS

Nika Puteikienė, Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

Lietuvos jūrų muziejaus biologas Saulius Karalius negalėjo patikėti savo akimis, pamatęs ruonių baseinui kasomoje duobėje kyšant senovinio ryklio megaladono Carcharodon megalodon žandikaulio dalį.

– Kaliningrado srityje jau ne kartą buvo rasta šio milžiniško jūrų ryklio dantų, –  pasakojo biologas. – Ir jo griaučių liekanų taip pat randama visoje Vakarų Europoje. Tačiau Lietuvoje toks radinys užtiktas pirmą kartą.

Muziejininkus šis lobis labai nudžiugino.

–  Be abejo, šis unikalus radinys, leidžiantis mums įsivaizduoti, kas buvo Baltijos jūros vietoje prieš milijonus metų, bus naujosios muziejaus ekspozicijos, skirtos Baltijos jūrai, vinis – neslėpė džiaugsmo muziejaus direktorė Olga Žalienė.

Pasak jos, jokia schema, joks piešinys negali perteikti to įspūdžio, kurį palieka toks išskirtinis eksponatas.

- Greta šios iškasenos buvo rastas ir vienas kiek mažesnio ryklio dantis – pagal jo formą ir rantytas it pjūklas briaunas galima įsivaizduoti, kad nuo tokio plėšrūno senovės vandenyse išsigelbėti negalėjo niekas.

- Saulius Karalius, prieš porą metų išveisęs akvariume du nedidukus katryklius, pasakojo, kad šių žuvų tolimi protėviai – megalodonai – mūsų regione gyveno prieš 25 mln. metų, kai Baltija buvo šilta tropinė jūra. Priešistorinis ryklys užaugdavo iki 18 m ilgio.

- – Tačiau mus pasiekia ir kitokios žinios, – teigė biologas. – Yra pakankamai šaltinių, liudijančių, kad vos prieš 10 tūkst. metų, kai pirmieji žmonės laiveliais jau kėlėsi iš Azijos į Ameriką, jūrų gelmėse dar siautė didžiausias plėšrūnas pasaulio istorijoje gigantiškas ryklys megalodonas. Žinios, kad ši pabaisa ir šiandien gali slėptis jūroje, ir dabar šiurpina ne vieną nardytoją ar jūreivį.

- Lotyniškas šios pabaisos pavadinimas megalodon reiškia „didysis dantis“. Pirmasis, supratęs, kad tai gali būti didžiulio ryklio dantys, buvo žymusis Leonardas da Vinčis. Iki jo tikėta, kad tai dievų strėlių (žaibų) smaigaliai.

- Kol dar naujoji Baltijos jūros ekspozicija tik ruošiama, užkonservuotas ir restauruotas žandikaulis rado laikiną prieglobstį Jūrų faunos ekspozicijoje. Būtent dėl šio unikalus eksponato rekonstruojamas Jūrų muziejus bus atidarytas dviem mėnesiams liepai ir rugpjūčiui.


Žurnalistai, norintys pamatyti šią unikalią iškaseną, laukiami muziejuje rytoj, balandžio 1 d. 11 val.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą