BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kodėl laivas plaukia sužinos ir „Švyturio“ arenos lankytojai

Nika Puteikienė, Ryšių su visuomene skyriaus vedėja/ Tel.: 8 46 490751, 8 671 55567

Jau nuo šio savaitgalio Klaipėdos „Švyturio“ arenos lankytojų laukia netikėta staigmena – likus valandai iki renginio jie galės susipažinti ir su Lietuvos jūrų muziejaus edukacine kilnojamąja paroda „Kodėl laivas plaukia?“ Ši paroda buvo eksponuojama Jūrų muziejuje ir sulaukė daugybės lankytojų.

– Paroda laužo visus standartinius supratimus apie tradicinį muziejų, – sako muziejaus direktorė Olga Žalienė. – Joje ne tik galima, bet ir privaloma viską liesti pačiam, nes kitaip  nesužinosi laivo statybos ar plūdrumo paslapčių.

Parodoje ne tik pristatoma laivų statybos istorija, bet ir atskleidžiamas ne vieną mūsų kankinantis klausimas: kodėl gi geležiniai laivai nepaskęsta.

– Kol žmogus išmoko suvirinti laivą iš metalo, turėjo nutekėti daug vandens, – pasakojo parodos kuratorius istorikas Romualdas Adomavičius. – Senovės egiptiečiai riestanosius laivus statė iš virvėmis suraišiotų lentgalių. Nilo deltoje augo vien plonos ir kreivos akacijos, todėl faraonų dailidės įgudo meistriškai užtaisyti medienos plyšius, figūriškai tašyti, išmoko medį išlenkti. Toje tolimoje epochoje atsirado pagrindinės laivo dalys: kilis, števeniai, špantai, stringeris, denis.

Parodos lankytojai gali išbandyti tris pagrindinius laivo denio lentų tvirtinimo būdus: jie patys išmoks susiūti arba suleisti lentas karaveliniu ir klinkeriniu būdu.

Įdomu tai, kad vienodi  būdai buvo naudojami geografiškai viena nuo kitos nutolusiose vietovėse: kraveliniu būdu sujungtos ir Kristupo Kolumbo karavelių lentos, taip pat statė kurėnus ir senieji Kuršių marių žvejai.

Šiandien laivai projektuojami ir net išbandomi kompiuteriais. O kaipgi be modernių prietaisų laivadirbiai prieš šimtmečius gebėjo statyti didelius ir stiprius jūrų laivus?

– Iš pradžių visi laivai buvo statomi pagal meistro paruoštus šablonus. Vėliau atsirado brėžiniai, tiksliai nustatantys simetrijos ašį ir laivo tūrį, – pasakojo parodos kuratorius Romualdas Adomavičius.

Parodoje veikia trys atviri baseiniukai – stovumo, plūdrumo, sraigto – ir … vienas kubilas su vandeniu, kuriame galima plukdyti pačių parodoje pasigamintus laivelius. Viename baseiniuke lankytojai, patys keisdami svareliais laivo svorio centrą, gali jį net nuskandinti. Kitame baseine pateikiamas povandeninio laivo modelis, kuris iškeliamas arba panardinamas kompresoriumi pumpuojant orą. Pirmieji parodos lankytojai – vaikai – itin pamėgo šį, žaidimą primenantį, eksponatą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Rašyti komentarą