BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Istorinės dokumentikos paroda „Į jūrą, visa Lietuva!“ pradeda kelionę per šalį

Jūros šventės tradicijos gimimo 80-mečiui skirta istorinės dokumentikos paroda jau šį penktadienį, birželio 20-ąją, 16 val. bus iškilmingai pristatyta LR prezidentūros kieme Vilniuje. Tarpukario Lietuvoje išleisto propagandinio Jūros šventės plakato šūkiu – „Į jūrą, visa Lietuva!” pavadintą parodą į sostinę lydi didelis uostamiesčio kultūrinės bei jūrinės bendruomenės branduolys.

Nuo 1934-ųjų vasarą surengtos pirmosios Jūros dienos, kurios reikšmę ir svarbą iškėlė tuometis valstybės kultūrinis ir politinis elitas, skaičiuojama permaininga Jūros šventės istorija. To meto istoriniai liudijimai rodo, kokį dėmesį šiai šventei organizuoti skyrė visos Lietuvos akademinė bendruomenė, valdžios atstovai ir pats LR prezidentas Antanas Smetona. „Mūsų jūra, mes jos niekam ir niekuomet neatiduosime. Toks mūsų pažadas turi būti tesėtas. Jūros diena teprimena tatai visiems…“,- per pirmąją šventę ugningą kalbą sakė tuometis valstybės vadovas.

Agitacinė kampanija tuomet buvo tokia aktyvi ir paveiki, kad į neseniai prie Lietuvos Respublikos prijungtą Klaipėdą žmonės plūste plūdo. Ir nors geležinkelis pasirūpino papildomais reisais į uostamiestį, to meto spauda rašo, jog visi vagonai buvo sausakimši, bet niekas dėl to nepykęs, priešingai – visi su dideliu entuziazmu ir džiaugsmu dardėjo prie jūros. Tuomet buvo svarbu nusilenkti jūrai, pasveikinti ją, dalyvauti koncertuose, ceremonijose, eitynėse. Pirmoji Jūros diena „uždavė toną“ ateičiai – tiek tarpukario Lietuvos jūrinės kultūros propagandos renginiams, tiek sovietiniais laikais atgimusiai Žvejo dienai ar jau šių dienų Jūros šventei. Visų jų pagrindu tapo pagarbos jūrai ir jūros žmonėms ceremonijos, paradai ar karnavalizuotos eitynės, koncertai, mugės.

8-rius šventės dešimtmečius apžvelgiančioje parodoje – daug įdomių nuotraukų, spaudinių, tekstų, liudijančių šio renginio reikšmę tuomet ir dabar. Parodą, iki Jūros šventės apkeliausiančią Vilnių bei Kauną, parengė Lietuvos jūrų muziejaus istorikai, remdamiesi savo ir kolegų iš Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus sukaupta medžiaga.

Istorinės dokumentikos parodą į sostinę lydi gausus Klaipėdos kultūrinis-jūrinis desantas, kuriame 111 atlikėjų: muzikantų, dainininkų, teatralų, kurie įsilies į Vilniaus „Kultūros nakties“ renginių programą. Penktadienio vakarą LR prezidentūros kiemelyje numatyti net du koncertai: „Linkėjimai iš pajūrio“ ir „Sukurta Klaipėdoje“. Tai – išankstinis klaipėdiškių kvietimas atvykti į patį jūriškiausią Lietuvos – jūrinės valstybės renginį – Jūros šventę, uostamiestį renginiais užliesiančią š.m. liepos 25-27 dienomis.

O šį penktadienį įkvėpti jūrinės dvasios kviečiame į LR prezidentūros kiemelį (S. Daukanto a. 3, Vilnius). Laukiame visų, kam brangi jūra ir Klaipėda:

16 val. Istorinės dokumentikos parodos „Į jūrą, visa Lietuva!” atidarymas.

19 val. Koncertas „Linkėjimai iš pajūrio“. Dalyvauja Karinių jūrų pajėgų orkestras ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos vaikinų choras.

21 val. Koncertas „Sukurta Klaipėdoje“. Dalyvauja Klaipėdos kamerinis orkestras, Jaunimo teatro trupė, solistai Deividas Norvilas ir Mindaugas Rojus, grupė „Cappella‘A“.

Parodą S. Daukanto a. 3 bus galima apžiūrėti iki liepos 3 d.

Daugiau informacijos:

Projekto koordinatorė

Violeta Ulevičienė

+370 618 80066

violeta@jurossvente.lt

www.jurossvente.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą