BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

BALANDIS. KUOJA – VANDENS UŽTERŠTUMO INDIKATORIUS

Remigijus Dailidė / Vyriausias biologas-muziejininkas / Jūrų faunos skyrius / Lietuvos jūrų muziejus

Dar vasario mėnesį, kai ežerus ir upes kausto storas ledas, kuojos susimeta į didelius būrius. Ši sidabro spalvos, rausvais pelėkais ir oranžinėmis akimis žuvis yra gausiausia mūsų vandenyse. Iš pažiūros paprasta žuvelė niekada nekėlė mokslininkams didelio susidomėjimo. Ir moksliniai tyrinėjimų rezultatai buvo įprasti: subręsta 4-5 metų, pasiekusi vos 10 cm dydžio, patinai nuo patelių beveik nesiskiria, minta vos ne viskuo (kirmėlėmis, vabzdžiais ir jų lervomis, moliuskais, įvairiais dumbliais), neršia nuo 1 iki 100 tūkstančių ikrelių, vidutiniškai užauga iki 25-30 cm dydžio ir 1 kg. svorio. Didžiausia pagauta buvo 50 cm dydžio, 1840 g svorio ir 14 metų amžiaus.


Tačiau paskutiniu metu atkreiptas dėmesys į šios rūšies keistąsias savybes:
1. Atspari cheminiam užterštumui. Vandens telkiniuose, kur cheminės nuotekos yra blogai valomos, ši rūšis tampa dominuojančia. Tarsi savotiškas užterštumo indikatorius.
2. Pavydėtinas vislumas. Kuojas apvaisinti gali net karšiai ar plakiai. Tada kai kurie vaisingi jų hibridai vėl gali neršti kartu su kuojomis.
3. Vandens telkiniuose, kur yra didelė verslinių žuvų pergauda, kuojos tampa dominuojančia rūšimi. Čia jos sudaro mitybinę konkurenciją karšiams.
4. Atspari vandens druskingumui. Ganėtinai dažna Šiaurės, Baltijos, Juodosios ir Kaspijos jūrų priekrantėse šalia upių žiočių ar lagūnų.
5. Neršia santykinai šaltame vandenyje 8-11 C. Todėl, vystymosi metu, ikreliai apsaugomi nuo nepageidaujamų ligų. Tai pat ši savybė padeda kuojų populiacijai pasistūmėti toliau į šiaurę.

Kuoja. Nuotraukos A. Mažūno.

Ir, ko gero, tai vienintelė europietiška karpinių žuvų rūšis, kurios arealas agresyviai plečiasi. Ji sutinkama nuo Portugalijos iki Rytų Sibiro Rusijoje. Būdama visiškai nereikli maistui ji pasiekė Ispaniją ir Šiaurės rytinę Italijos dalį ir ten tapo agresyvia invazine rūšimi. Net tolimoji Australija, kur 1860 ir 1880 m. britai atvežė kuojas sportinei žvejybai, tapo joms vos ne gimtaisiais namais

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą